Tanie pokoje na wczasy

wczasy, wakacje, urlop

 

Weekend na Kaszubach

07 December 2009r.

Kaszuby są regionem właściwie nieodkrytym, zaniedbanym przez turystów i niedocenianym. Jeśli ktoś zmierza w ich kierunku, to przeważnie przemyka gdzieś obrzeżami mknąc dalej nad morze. Właściwie mnie to cieszy – mam je dla siebie - spokojne i niezatłoczone przez większą część roku. Choć również i dziwi – jest tu co robić, gdzie odpoczywać, gdzie dobrze zjeść i porządnie się wyspać. Kaszuby oferują wiele turyście, a jednak się o nich zapomina.


wierzchucino

01 May 2010r.

Wieś nad Bychowską Strugą. Osadnictwo na terenie wsi sięga wczesnej epoki żelaza (VI w. p.n.e.). W poł. XIX w. odkryto tu groby skrzynkowe kultury wschodniopomorskiej, wyposażone m.in. w popielnice twarzowe. Wieś powstała w XIII w. W12 57 r. książę gdański Świętopełk II nadał ją klasztorowi cysterek z Żarnowca. Klasztor założył tu folwark, wybudował młyn wodny i karczmę.


Żarnowiec - o miejscowości Żarnowiec

02 May 2010r.

Wieś w pobliżu Jez. Żarnowieckiego, w odległości 5 km od morza. Pierwszy raz wzmiankowana w 1220 r. jako Sarnouitz. W dokumencie tym książę gdański Świętopełk potwierdza nadanie wsi cystersom z Oliwy. Osada należała do konwentu oliwskiego od 1215 r. W latach 1253-1257 powstał tu klasztor żeński cysterek. Książęta gdańscy Świętopełk i Mszczuj wsparli nowo powstałą fundację licznymi darowiznami i przywilejami.


Kraina Kaszubów

24 July 2013r.

KRAINA KASZUBÓW Kaszubi to, obok górali i Ślązaków, jedna z najbardziej wyrazistych wśród mieszkańców naszego kraju grup kulturowo-etnicznych. Wyróżniają się charakterystycznym językiem (dialektem) i bogatą literaturą Język ten jest ciągle żywy, posługuje się nim teraz w Polsce ok. 300-500 tys. osób. Kaszubi zamieszkują wschodnie Pomorze.


Bursztyn

24 July 2013r.

BURSZTYN Bursztyn jest skamieniałą żywicą kopalnych drzew iglastych, powstałą mniej więcej 40 min lat temu, spotykaną na południowych wybrzeżach Bałtyku. Ma ona barwę żółtawą w różnych odcieniach, najczęściej brunatnym lub czerwonawym. W zależności od zawartych w nim pęcherzyków powietrza, bursztyn może być przezroczysty lub mętny. Jest palny, przyjemnie pachnący i lekki, pływa w wodzie słonej a tonie w słodkiej.